Backlink Nedir? SEO Backlink Nasıl Yapılır?

2016 yılında Google’ın yapmış olduğu bir açıklamaya göre, içerik kalitesinden sonra backlinkler sıralamaya en çok etki eden faktörlerdendir. Peki, backlink nedir? SEO backlink nasıl yapılır? SEO backlink türleri nelerdir? Hemen öğrenelim.

backlink nedir   seo backlink türleri   seo  

Backlink Nedir? SEO Backlink Nasıl Yapılır?

Backlink Nedir? Backlink arama motorlarındaki sıralamamızı etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Bunu bir referans mekanizması olarka algılayabilirsiniz. Yani ne kadar çok web sitesi web sitenize referans olur ise o kadar çok popülerliğiniz artar. Bunu şöyle'de değerlendireblirsiniz örneğin bir dişçisiniz ne kadar çok müşteri sizi tavsiye ederse ne oluyorsunuz popüler. Aynı şekilde web siteleri'de bu mantıkla çalışır ne kadar çok web sitenizde url bağlantı link'iniz bulunuyorsa google nezlinde o kadar kaliteniz artar. Ve istediğiniz kelime'de 1nci sayfalara gelebilirsiniz. Bunun için ip referans sayınızı arttırmanız gerekmektedir. Bunun ile ilgili Resmi açıklamalara göre ; Google’da arama yapıldığında sitenize gelen trafiği artırmak istiyorsanız backlink çalışmaları SEO sıralamasına etki eden en önemli faktörlerden biridir. 2016 yılında Google’ın yapmış olduğu bir açıklamaya göre, içerik kalitesinden sonra backlinkler sıralamaya en çok etki eden faktörlerdendir. Şimdi backlink nedir? SEO backlink nasıl yapılır? SEO backlink türleri nelerdir? Hemen öğrenelim.

Backlink Nedir?

Backlink, internet sitelerinin farklı internet sitelerine verdiği bağlantılardır. Farklı backlink alma yöntemleri vardır. Görsel veya metin olarak alınan bu bağlantılar SEO açısından birçok katkı sağlar. Backlinklerin fayda sağlaması için kaliteli, güvenilir ve kalıcı olmaları gerekir. Güvenilir kaynaklardan alınmayan hiçbir bağlantı backlink sayılmaz.

Backlink SEO Nasıl Yapılır?

Sitenizi büyütmek ve geliştirmek istiyorsanız güvenilir ve kaliteli backlink alma yöntemleri ile çalışma yapabilirsiniz. Popüler bir site olmak ve SEO rekabeti açısından backlink çalışması yapmak büyük önem taşır.

Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri

Backlink alırken genellikle sitenin Pagerank değeri dikkate alınır. Ancak SEO açısından belirleyici bir özellik değildir. PR değeri yüksek ama alakasız olan bir siteden link almak yerine PR değeri az ama verdiğiniz hizmetle alakalı olan bir siteden link almak daha faydalı olacaktır.

Peki verdiğiniz hizmet veya içeriğiniz ile alakalı olan siteleri nasıl bulabilirsiniz? Öncelikle sitenin SEO kalitesi yüksek olmalıdır. SEO kalitesi olan bir sitenin backlink kalitesi de yüksek olur. PR değerinin önemini yitirmesiyle Trustrank (güven derecesi) ortaya çıkmıştır.

Trustrank, SEO kalitesi ile doğrudan ilişkili olduğu için bu değere bakarak backlink almaya karar verebilirsiniz. Trustrank ölçümü yapan en güvenilir sistem Mozrank algoritmasıdır. Aynı sayfada yer alan Page Authority ile de trustrank değerini ölçebilirsiniz.

Backlink Nedir?
Backlink Nedir?

Backlink SEO İçin Neden Önemlidir?

Backlink almak, SEO rekabeti açısından oldukça kritiktir. Güvenilir ve kaliteli bir siteden backlink almak potansiyel müşterilere ulaşmanın yolunu açmada oldukça etkilidir. Güvenilir bir siteden backlink alacağınız için SEO puanınız yükselir. Arama motorları açısından da değeriniz artar. Böylelikle siteniz gelişmeye başlar.

İlginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi

SEO Backlink Türleri Nelerdir?

Bilindiği gibi farklı backlink alma yöntemleri vardır ve her birinin niteliği aynı değildir. Aşağıda önemli backlink türlerini vermeye çalıştık.

Nofollow Linkler

Sitenizde başka bir siteye link vermek istiyor ama kefil olmak istemiyorsanız nofollow özelliğini tercih edebilirsiniz. Böylelikle arama motorlarına bu linkin takip edilmemesi gerektiğini söylemiş olursunuz. Referans olmadığınız için link verdiğiniz site arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara çıkmaz.

Dofollow Linkler

Dofollow linkler, nofollow linklerin aksine güven verici bağlantılardır. Seo açısından bir sitenin gücünden faydalanmak için ilgili link “dofollow” olarak etiketlenmiş olmalıdır. Dofollow olarak etiketlenen işaretlenen bağlantılar, Google nezdinde değer kazanır. Güvenilir olmayan sitelere giden bağlantılar nofollow etiketi ile işaretlenmelidir.

Sponsorlu Link veya Ücretli Link

Ürün, hizmet veya içeriklerinizi tanıtmak için bazen fenomen olmuş birine ödeme yaparak daha fazla kitlelere ulaşabilirsiniz. Google’a bildirmek için ise rel=”sponsored” özelliği eklemeniz gerekir.

UGC Linkleri

UGC linkler, forum ve blog yorumlarından gelen bağlantıları ifade eder. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik anlamına gelir. Google, linkin site yönetici tarafından değil, bir ziyaretçi tarafından eklendiğini bilir.

Yüksek Otoriteye Sahip Linkler

Sitenizin daha üst sıralarda yer almasını sağlamak istiyorsanız yüksek otoritesi olan backlinkler oluşturmaya çalışmalısınız. Her backlink kalitesinin eşit olmadığını unutmayın. Google algoritması, bazı linklere daha fazla güvenir ve bu sebeple onları daha üst sıralara çıkarır. Yüksek otoriteye sahip backlinklerin kaynağı da güvenilirdir.

Doğal Olmayan Backlinkler (Zararlı Linkler)

Güven vermeyen yanlış linklerin kullanımı, Google sıralamanızı olumsuz etkiler. Çünkü kalitesi düşük ve şüpheli sitelerdir. Sponsorlu veya nofollow olarak işaretlenmemiş olan ücretli linkler, kalitesi düşük yer imleri veya dizinlerden alınmış linkler, doğal olmayan linkler zararlı, kötü linklerdir.

Çeşitli backlink denetim araçları kullanarak backlinklerinizi dilediğiniz zaman denetleyebilirsiniz. Ayrıca bu araçlar ile Google Search Console hesabınız ile ilişki kurarak kapsamlı bir şekilde backlink analizi yapabilirsiniz. Analizi tamamladıktan sonra bir reddetme listesi oluşturun ve Google Disavow Tool aracına gönderin. Google, böylece linki istemediğinizi anlar.

Youtube Backlink

Youtube üzerinden backlink almak, siteler için oldukça değerli. Çünkü youtube üzerinde ciddi bir trafik olduğunu düşündüğünüzde konunuz ile alakalı bir kanaldan backlink almak sizin trafiğinizi de olumlu etkiler.

İçeriğimizde SEO backlink nedir? Backlink SEO nasıl yapılır? Basıl backlink alınır? SEO backlink türleri nelerdir gibi backlink hakkında önemli bilgiler vermeye çalıştık.

Web sitemizin ziyaretçilerinin gizlilik ve kişisel verilerinin korunması haklarını gözeterek ziyaretçilerimize daha iyi bir kullanım deneyimi sağlayabilmek için kişisel verilerini işlemekte ve internet çerezleri kullanmaktayız. Web sitesini kullanarak çerez politikamız sayfamızdaki şart ve koşulları kabul etmiş sayılırsınız.