Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi

SEO, İngilizce “search engine optimization”un kısaltması. Yani arama motoru optimizasyonu anlamına geliyor. Biraz daha açacak olursak, web sitelerinin arama motoru sonuçları aracılığıyla trafiğinin ve kalitesinin artması demek.

seo rehberi   seo hizmeti   seo  

Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi

Hoş geldin! Burada olduğun için heyecanlıyız. Bu yazımızda yeni başlayanlar için SEO Rehberi hazırladık. SEO nedir? SEO hizmeti nedir? Nasıl SEO yapılır? Çok daha fazlası seni bekliyor!

SEO, keyifli ve geniş bir yol. Bu yolda başarılı adımlar atman için sana yardımcı olacağız. SEO hakkında fikrin olsun veya olmasın, bu yazımızdan sonra kendine verimli ve stratejik bir yol belirlemiş olacaksın.

Öyleyse hazırsan SEO rehberi anlatımına başlayalım!

SEO Nedir?

SEO, İngilizce “search engine optimization”un kısaltması. Yani arama motoru optimizasyonu anlamına geliyor. Biraz daha açacak olursak, web sitelerinin arama motoru sonuçları aracılığıyla trafiğinin ve kalitesinin artması demek.

Her ne kadar tamamen optimizasyonla ilgili görünüyor olsa da aslında SEO, insanlarla da ilgili. İnsanların neyi arattıkları, aldıkları yanıtlar, kullandıkları kelimeler ve tüketmek istedikleri içerik türlerini anlaman gerekiyor. Bunları bilirsen, sunduğun çözümler için çevrimiçi arama yapan kişilere erişebilirsin.

Demek istediğimiz, hedef kitlenin ihtiyacını belirlemek aslında. Ne bilmek istiyorlar? Neyi aratıyorlar? Buna yönelik stratejini belirlemelisin.

Hedef kitlenin amacı SEO madalyonun bir yüzü ise, arama motorunda bu amacı onlara sunmak diğer yüzüdür. Bu kılavuzumuz sayesinde ikisini de nasıl yapacağını tamamen kavramış olacaksın.

Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi

SEO İle İlgili Temel Bilgiler

Arama motorları, senin de bildiğin gibi cevap makineleridir. Kendini düşün. Ne için arama yapıyorsun? Bir bilgi öğrenmek, bir siteye giriş yapmak gibi çeşitli sebeplerden olabilir. Bazen birçok içerik araştırıp istediğin bilgiyi elde edene kadar gezindiğin de oluyordur.

Tam da bu noktada arama motorları, milyarlarca içerik arasından hangi içeriğin, sorunun cevabı niteliğinde olduğunu belirler ve bunun için binlerce faktörü göz önünde bulundurur.

Arama motorları bütün bu faktörleri, internetteki içerikleri tarama ve indeksleme olarak bilinen bir işlemle keşfeder. Ardından bunları kataloglar ve eşleşmeye göre bir sıralama yapar. Söz konusu bu içerikler PDF’ler, resimler, videolar, web sayfaları vb. olabilir.

Sonraki bölümde sıralamayı, indekslemeyi ve taramayı daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Organik Arama Sonucu

Organik arama sonuçları, etkili SEO ile kazanılan ve reklam olmayan sonuçlardır. Bunları tespit etmek önceden çok daha kolaydı ancak reklamlar açıkça belli olur hale gelince altlarında kalan bağlantılar haline geldi.

Peki, aramanın değişen bu şekliyle, organik arama sonuçlarını nasıl tespit edebiliriz?

Bugün, genellikle SERP olarak adlandırılan arama motoru sonuç sayfaları, daha önce hiç görmediğimiz kadar reklamla dolu. SERP özelliklerinin bazı örnekleri, öne çıkan cevap kutuları ve “people also ask” kutuları, resim karuselleri gibi bileşenlerdir. Büyük ölçüde insanların ne aradığına bağlı olarak SERP’in özellikleri değişmeye devam ediyor.

Örneğin, “hava durumu” için arama yaptığında, bu tahmine sahip olabilecek bir siteye bağlantı yerine doğrudan SERP’de hava durumu tahmini görürsün.

yeni başlayanlar için seo rehberi hava durumu örneği

Yine “pizza” için arama yaparsan, mevcut konumundaki pizza yerlerinden oluşan bir “local pack” sonucu görürsün. Aslında oldukça uygun ve kullanıcının işe gelen bir sonuç, değil mi?

Arama motorları reklamlardan daha fazla para kazanıyor olsa da arama yapan kullanıcıları daha iyi çözmek, kullanıcıların daha uzun süre SERP’te kalmasını sağlamak asıl amaçtır.

Bu noktada SEO daha etkin taraftır. Google’daki bazı SERP özellikleri organik olduğundan dolayı doğrudan SEO’dan etkilenebilir. Etkilenen bölümler “people also ask” ve snippet’lardır. (Snippet, en üstte gördüğün, en üstte bir paragrafla tanıtılan organik sonuçtur.)

SEO’dan etkilenmeyen birçok arama özelliği olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu özellikler genellikle Wikipedia, IMDb gibi tescilli veri kaynaklarıdır.

Yine de etkili SEO sayesinde Google’ın web siteni tanıması ve kaliteli içeriklerini en üst sıralara taşıması bir gerçektir.

yeni başlayanlar için seo rehberi

SEO Neden Önemlidir?

Ücretli reklamcılık, sosyal medya ve diğer çevrimiçi platformlar web sitelerine trafik oluşturabilirken, çevrimiçi trafiğin çoğu arama motorları tarafından yönlendirilir.

Ücretli reklamların, sosyal medyanın ve diğer sosyal medya platformlarının web sitelerinde trafik oluşturduğunu biliyoruz. Bunun her zaman kullanıcı talebini karşılamadığını belirtmek isteriz.

Kendini düşün, bir bilgi araştırmak için arama yaptığında reklama mı tıklıyorsun yoksa bilgi içerikli blog yazısına mı? Herkes gibi genellikle sorunun cevabı niteliğinde olan blog yazısına tıklaman doğal ve normal.

Google yaptığı bir araştırmaya göre kullanıcıların yalnızca %2,8’inin ücretli reklamlara tıkladığını fark etti. Bu sebeple SEO ile organik arama sonucunda üst sırada yer alıp, kullanıcıların taleplerini karşılayabilirsin.

Siteni optimize etmen sonucunda içerik, arama sonucunda düzgün bir şekilde dizine eklenecek ve görüntülenecektir. Bu yüzden arama motoruna daha iyi bilgiler sunman gerekiyor.

Kısacası arama motorları giderek daha akıllı hale gelse de, her zaman içeriklere ihtiyacı olacak.

SEO Ajansına İhtiyacın Var!

Bant genişliğine ve öğrenme isteğine bağlı olarak, bazı temel SEO’ları kendin gerçekleştirebilirsin. Ancak bir uzman yardımını tercih edersen, zaman kaybetmeden profesyonel SEO hizmeti ile web sitenin üst sırada yer almasını sağlayabilirsin.

SEO ajansı ile çalışman sana zaman ve kazanç kazandırır. Ancak birçok SEO hizmeti arasından en etkili ve doğru olanı bulmakta zorlanabilirsin. Bu yüzden tercih edeceğin ajansın iş örneklerini ve başarılarını incelemende fayda var. Çünkü yanlış taktikler, uzun vadede yarardan çok zarara sebep olur.

White Hat ve Black Hat dediğimiz iki kategoride SEO hizmeti var. White Hat; birincil odak noktanın insanlara değer sağlamak ve arama motoru kuralına uymak olduğu SEO teknikleridir. En iyi stratejileri ve uygulamaları ifade eder.

Black Hat ise arama motorlarını kandırmaya çalışan teknikler anlamına gelir. Kısa vadede işe yarar ancak arama motorunu kandırmaya çalışıp taktiklerle üst sırada yer almak, fark edilmeyecek bir şey değil. Google’ın bunu fark etmesi sitenin spam yemesine, cezalandırılmasına ve arama motoru sonuçlarından tamamen kaldırılmaya yol açabilir.

Bu yüzden uzun vadeli düşünerek etkili ve doğru SEO yapmak, bu noktada en önemli detaydır. SEO ajansı seçerken nasıl bir hizmet verdiklerine dikkat et!

Arama Motoru, SEO’da başarılı olmana yardımcı olur! Kaliteli ve zengin içerikler kullanıcının verim almasını sağlar. Arama motorlarının asıl hedefi de kullanıcının verim alması olduğundan dolayı, başarılı gördüğü kaliteli içerikleri üst sıralara taşımak ister.

Yani kaliteli çalışmaların, arama motorlarının hoşuna gider ve markanı öne çıkarır!

yeni başlayanlar için seo rehberi

Nasıl Kaliteli SEO Yapabilirsin?

Senin için Google webmaster yönergelerini derledik. Bu yönergeler, stratejini belirlemene yardımcı olacak.

Google, aslında ne istiyor? Yakından inceleyelim.

Temel prensipler:

 • Sayfanı öne çıkarırken ilk hedefin arama motoru değil, kullanıcılar olsun. Kullanıcının aldatılması Google tarafından fark edilir ve siten spam yiyebilir.
 • Arama motoru sıralamanızı iyileştirmeye yönelik taktiklerden kaçın. Kullanıcı, içeriğinden fayda sağlayacak mı? Buna odaklan. Siten trafik aldıkça zaten üst sıralarda yer alacaksın. Biraz sabretmen gerekiyor.
 • Bu içerik benim hedef kitleme yardımcı olacak mı? Arama motoru olmasaydı bunu yapar mıydım? Diye kendine bir sor. Eğer cevabın hayır ise o içeriği sakın paylaşma!

Kısacası web siteni benzersiz kılacak, ilgi çekici ve değerli içerikleri düşün.

Bunlardan Uzak Dur:

 • Otomatik oluşturulan içerikler
 • Bağlantı şemaları
 • Orijinal olmayan, kopya içerikler
 • Gizli metinler ve bağlantılar
 • Sırf web sitesine trafik sağlaması için oluşturulan sayfalar
 • Arama motoru tarayıcılarına, ziyaretçilerden farklı içerik gösterme

Google, bunları yaptığında onu kandırmaya çalıştığını düşünür. Tabii ki kısa sürede fark eder ve seni arama motoru dizininden çıkarır.

Kafan karıştı mı? Aslında arama motorlarının isteği oldukça basit. Bir kullanıcı olarak sen nasıl kaliteli içerik arıyorsan, arama motoru da aynısını istiyor.

Kısaca özetleyecek olursak, bunları ön planda tutman lazım:

 • Sayfa başlıkların ve içeriğin alakalı olsun
 • Net, derin, ilgi çekici ve bulması kolay içerikler oluştur
 • Görsellerden yararlan
 • Faydalı bir içeriğin yanında sayfa hızı da önemli. Sayfanın yeterince hızlı çalıştığından emin ol.
 • Yeterli sayıda anahtar kelime kullandığından emin ol. Aşırı anahtar kelime kullanımı spama yol açabilir.
 • Anahtar kelimenin URL’de geçmesi gerektiğini atlama.

Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi yazımızın sonuna geldik. Şimdilik bu bilgilere dikkat ederek çalışmaya başlayabilirsin. Daha ileri seviyeler için kılavuzumuzu devam ettireceğiz. Takipte kal!

Web sitemizin ziyaretçilerinin gizlilik ve kişisel verilerinin korunması haklarını gözeterek ziyaretçilerimize daha iyi bir kullanım deneyimi sağlayabilmek için kişisel verilerini işlemekte ve internet çerezleri kullanmaktayız. Web sitesini kullanarak çerez politikamız sayfamızdaki şart ve koşulları kabul etmiş sayılırsınız.