4 Adımda Outlook Mail Kurulumu

E-maillerinizi yönetmek için hem popüler hem de pratik bir yol arıyorsanız Outlook Mail tam size göre! Bu yazımızda sizler için Outlook Mail kurulumu ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

outlook mail kurulumu   outlook mail  

4 Adımda Outlook Mail Kurulumu

E-mail alımı ve gönderimi, e-maillerin depolanması gibi birçok özelliği bulunan Outlook Mail, günümüzde özellikle iş yerlerinde sıklıkla tercih edilen popüler bir araç oldu. E-maillerinizi yönetmek için hem popüler hem de pratik bir yol arıyorsanız Outlook Mail tam size göre! Bu yazımızda sizler için Outlook Mail kurulumu ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Outlook Mail Kurulumu İçin Gerekenler

Outlook kurulumunu anlatmadan öncesinde, kurulum için gerekli olanları bilmenizde fayda var. Böylece kuruluma hazır bir şekilde başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak domain adresi alın. (ornekdomain.com)
 • İkinci olarak e-mail adresinizi belirleyin. (admin@ornek.com)
 • Üçüncü olarak e-mail şifrenizi belirleyin.
 • Son olarak IMAP/POP ve SMTP yapılandırmasını yapın.

Eğer Outlook 2019 kullanıcıysanız 4 adımda basit bir şekilde mail kurulumunu yapabilirsiniz.

1- İlk olarak Outlook 2019’u açın.

Pencereyi açtıktan sonra karşınıza çıkan ekrana e-mail adresinizi girmelisiniz. Sonrasında “Devam Et” butonuna tıklayın. Ek bir hesap ekleyeceksiniz “Hesap Ekle” butonundan ekleyebilirsiniz.

2- IMAP/POP seçin.

Giden ve gelen mail sunucularını kurabilmeniz için mail sağlayıcısı ekranından IMAP/POP ‘u seçmelisiniz.

3- POP veya IMAP ayarlarını yapılandırın.

POP ‘u veya IMAP ‘ı seçtikten sonra karşınıza çıkan ekrandan e-mail adresinizi, kullanıcı adınızı, şifrenizi ve gerekli bilgileri girmelisiniz. Bilgilerinizi doldurduktan sonra “Hesap Ekle” butonuna tıklayın ve işleme devam edin.

microsoft outlook nasıl hesap eklenir sorusuna yanıt veren ekran görüntüsü

4- Kurulumunuzu tamamlayın.

Yeniden e-mail adresinizi ve şifrenizi girmelisiniz. Son olarak “Bağlan” butonuna basın ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin. Kurulumunuzu başarıyla gerçekleştirdiğinizde karşınıza onaylandığına dair bir ekran çıkar ve işleminiz tamamlanır. En son “Bitti” butonuna basarak mailinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

IMAP ve POP Arasındaki Fark Nedir?

Mail kurulumunda en çok kafa karıştıran seçeneklerden biri IMAP ve POP ‘tur. Eğer hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız, karar vermenizi kolaylaştırmak için bu farkları göz önünde bulundurmalısınız:

Postane protokolü anlamına gelen POP, e-maillerinizi indirir ve yerel olarak depolar. Ancak Outlook üzerinden bir değişiklik yaptığınız zaman bu değişiklik webmail üzerinden görünmez. POP ‘un avantajı, internet bağlantınız olmadığı zamanlarda e-maillerinize erişebiliyor olmanızdır.

İnternet Mesaj Erişim Protokolü anlamına gelen IMAP ise sunucularınızı webmail üzerinden gerçek zamanlı olarak senkronize edebilmenizi sağlar. Outlook mailinizi birden fazla cihaz üzerinden kullanmayı düşünüyorsanız IMAP ‘ı tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Outlook 2019 kullanmıyor musunuz? Bu yazımızın devamında Outlook 2016 ve Outlook 2013 kurulumundan da bahsettik.

Outlook 2016 Mail Kurulumu

microsoft 2016 hesap bağlama ekranının görüntüsü
 1. Microsoft Outlook 2016’yı açın ve karşınıza çıkan ekrandan e-mail hesap bilgilerinizi girin. “Bağlan” butonuna tıklayın.
 2. Sonraki pencerede karşınıza SMTP ve IMAP/POP seçenekleri çıkacak. Kullanmak istediğinizi seçin. Yeniden bilgilerinizi gireceğiniz ekrandaki formu doldurun. “İleri” butonuna basın.
 3. E-mail ve şifrenizi yeniden girdikten sonra “Bağlan” butonuna tıklayın.
 4. Bütün bilgileriniz doğruysa “Hesap başarıyla oluşturuldu” yazısı karşınıza çıkacak. “Bitti” butonuna tıklayın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra başarıyla mail kurulumunuzu yapmış olacaksınız.

Outlook 2013 Mail Kurulumu

microsoft 2013 hesap bağlama ekranının görüntüsü
 • Microsoft Outlook uygulamasına ilk defa giriyorsanız kurulumunuzu gerçekleştirmek için “Devam Et” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza yeniden bir pencere çıkacak. Bu pencerede de sırasıyla “Evet” ve “İleri” butonlarına tıklayın.
 • Sonrasında “sunucu ayarlarını el ile yapılandır” seçeneğine tıklayarak e-mail adresinizi ve şifrenizi girin.
 • Yeni açılan pencereden IMAP veya POP ‘u seçerek işleme devam edin.
 • Karşınıza çıkacak olan ekrandan bilgilerinizi girin, ayarlarınızı yapın. Yeniden e-mail adresinizi ve şifrenizi girin. “Diğer Ayarlar” butonuna tıklayarak işleminize devam edin.
 • Sonraki pencerede “Giden Sunucusu” butonuna tıklayın. Sırasıyla “Giden sunucum SMTP için kimlik doğrulaması gerekiyor.” ve “Gelen mail sunucumla aynı ayarları kullan” seçeneklerine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekrandan “Gelişmiş” seçeneğine tıklayın. Şifreli bağlantıları ve sunucu port numaralarını ayarlayın. En son “Tamam” ı seçin.
 • Karşınıza son bir ekran daha çıkacak. Bu ekrandan “İleri” butonunu seçtikten sonra “Kapat” seçeneğine tıklayın.
 • Son bir pencere daha açılacak. “Son” butonuna tıklayın. Bu butona tıkladıktan sonra uygulama sizi Microsoft Outlook ara yüzüne yönlendirecek. Kurulumunuz bu şekilde tamamlanmış olacak.

Gördüğünüz gibi Outlook mail kurulumu yapmak son derece basit ve zahmetsiz bir işlem. Bu kurulumu yaptıktan sonra kolaylıkla e-maillerinizi kontrol edebilir, yönlendirebilir ve kullanabilirsiniz. Özellikle iş yaşantınızda büyük kolaylık sağlayan bu uygulama aynı zamanda iş yaşamınızda size pratiklik kazandıracak.

Ankara 360 ajans olarak sizler için hazırladığımız 4 Adımda Outlook Mail Kurulumu başlıklı makalemizden memnun kaldıysanız, E-ticaret Yapmanın Püf Noktaları makalemize de göz atabilirsiniz.

Web sitemizin ziyaretçilerinin gizlilik ve kişisel verilerinin korunması haklarını gözeterek ziyaretçilerimize daha iyi bir kullanım deneyimi sağlayabilmek için kişisel verilerini işlemekte ve internet çerezleri kullanmaktayız. Web sitesini kullanarak çerez politikamız sayfamızdaki şart ve koşulları kabul etmiş sayılırsınız.