Profesyonel Web Sitesi Tasarımcısı Olmak İçin 5 İpucu

Günümüzde önemi giderek artan ve her sektörün olmazsa olmazı haline gelen web sitesi tasarımcısı, profesyonellik gerektiren bir alandır. Profesyonel web tasarımcısı olmak için dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Yazımızın devamını okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

ankara web tasarım   profesyonel web tasarım   web tasarım  

Profesyonel Web Sitesi Tasarımcısı Olmak İçin 5 İpucu

Profesyonel Web Sitesi ; Günümüzde önemi giderek artan ve her sektörün olmazsa olmazı haline gelen web sitesi tasarımcısı, profesyonellik gerektiren bir alandır. Sizler için bu yazımızda profesyonel web sitesi tasarımcısı olmanın ipuçlarını derledik. İlk olarak web tasarımı daha yakından tanıyalım.

Profesyonel Web Tasarımı Nedir?

İnternette gezerken rastladığımız bütün web sitelerinin dizaynı, kullanımı, ara yüzü vb. unsurlar web tasarımının kapsamında yer alır.

Tasarımcı, tasarımın bütün unsurlarını, kullanıcı deneyimini, ara yüzünü, SEO gibi unsurları göz önünde bulundurarak web sitesi inşa eder.

Web sitesini tasarlamanın belirli adımları vardır. Web tasarımcı, bu adımları takip ederek etkili bir tasarım yapar. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Projeyi belirlemek
 • Kurumsal kimlik çalışması yapmak
 • Grafik tasarım çalışması yapmak
 • Web sayfalarını kodlamak
 • İçerik yönetim sistemi entegrasyonunu sağlamak
 • Web sitesini test etmek
 • Bütün aşamalar tamamlanınca web sitesini yayıma almak

Bu aşamalar kendi içerisinde birçok detay ve çalışma barındırır. Bu detayları biraz inceleyelim.

Projeyi Belirlemek

İlk aşama olan projeyi belirleme aşamasında genel olarak bir plan çizilir. Tasarımcı, web sitesinin neden yapılacağını, hedef kitlesini belirler ve ona yönelik bir taslak oluşturur. Bu aşamada web sayfasının içerikleri ve yapılış amacı netlik kazanır.

Kurumsal Kimlik Çalışması Yapmak

Bir markanın kendini temsil etmek için kurduğu her detay kurumsal kimlik çalışmasına girer. Örneğin firmanın logosu, sloganı, söylemleri tamamen o markayı yansıtır. Bu kurumsal kimlik çalışmasına web sitesi tasarımı da dahildir. Tasarımcı, kurumsal kimliği göz önünde bulundurarak markaya en uygun web sitesini yapar.

Profesyonel Grafik Tasarım Çalışması Yapmak

Önceki aşamada olduğu gibi bu aşamada da kurumsal kimliğe dikkat edilir. En uygun tasarım programları kullanılarak görsel tasarım çalışmalarının yapıldığı aşamadır. Web sayfası içerisinde yer alacak bütün resimler, grafikler, fotoğraflar tasarlanır.

Profesyonel Web Sayfalarını Kodlamak

Bu aşamada tasarımcı, CSS, HTML, PHP gibi çeşitli program dillerini kullanır. Çeşitli arama motorlarının web sitesini tanıması için, web sitesinin bu dillerde kodlanması gerekir. Bu aşama tamamlandıktan sonra sitenin genel görünümü ve yapısı oluşur.

İçerik Yönetim Sistemi Entegrasyonunu Sağlamak

CMS olarak da bilinen içerik yönetim sistemi entegrasyonu, web sitesine içerik, fotoğraf vs yüklenmesini sağlayan yazılım kodlarıdır. Bu entegrasyon sayesinde web sitesine kolaylıkla düzenlemeler, yüklemeler yapılabilir.

Web Sitesini Test Etmek

Test aşamasında web sitesinin bütün eksik veya fazla çalışmaları belirlenir. Tasarımcı, test aşamasında, sitenin sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Gözden kaçan bir yer varsa oraları düzenler. Bir sorun öngördüğü takdirde bu sorunu çözer. Web sitesi bu aşamadan sonra tamamen kullanıma hazır bir hale gelir.

Web Sitesini Yayıma Almak

Bütün aşamalar tamamlandıktan sonra artık web sitesi yayıma hazırdır. Yayımlanması için domaine ve hosting hizmetine ihtiyaç vardır. Domain ve hosting alındıktan sonra web sitesi yayına alınır.

Son olarak arama motorlarına her bir web sayfasını tanımlayan site haritası gönderilerek işlem tamamlanır. Site indekslenir ve arama motorlarında ziyaretçiler tarafından görüntülenmeye başlar.

Neden Web Sitesine İhtiyaç Vardır?

İnternetin hayatımızın her alanında olmasıyla birlikte kişiler ve kurumlar kendilerini dijital dünyada var etmeye odaklanmıştır. Bu sebeple her alanda çeşitli amaçlarla web sitelerinde hızlı bir artış başlamıştır.

Genel olarak söz konusu amaçları bu şekilde sıralayabiliriz:

 • E-ticaret veya online satış
 • Haber siteleri
 • Kurumsal tanıtım
 • Kişisel blog
 • Sosyal medya web siteleri
 • Ticari ürün tanıtım veya satış siteleri

Hangi amaçla olursa olsun web sitesi, günümüzde kurumsal kimliği yansıtmak amacıyla olması gereken en önemli unsurdur.

Web Sitesi Tasarımcısı Olmanın İpuçları

Günümüzde web tasarım alanına ilginin de artmasıyla web tasarımcı olmak isteyen kişi sayısı da aynı oranda arttı.

Siz de profesyonel olup gerçekten başarılı iş çıkarmak istiyorsanız bu adımlara dikkat etmelisiniz:

1-      Hedef kitle odaklı tasarımlar yapmalısınız.

Web sitesinin amacıyla birlikte hangi kitleye hitap ettiğini de dikkate almalısınız. Böylece hedef kitlenin web sitesine erişebilme ve gezinme oranı artar. Hedef kitlenin ilgisini çekecek bir tasarım planı yapmalısınız.

2-      SEO uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Web sitesinde kullanılan görseller, görsel açıklamaları ve SEO metinleri web sitesinin arama motorunda üst sıralarda yer alması için son derece önemlidir. Arama motorunda üst sıralarda yer alması için tasarladığınız sitenin SEO uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

3-      Responsive site tasarımı yapmalısınız.

Bir web sitesinin mobil uyumlu olması kullanıcı deneyimi başta olmak üzere her açıdan önemlidir. bu sebeple tasarladığınız site responsive olmalıdır.

4-      Font uyumuna dikkat etmelisiniz.

Okunması kolay, abartı olmayan font tercih etmelisiniz. Tercih ettiğiniz fontun her sayfada aynı olmasına da dikkat etmelisiniz. Böylece tasarladığınız site bütünlük açısından uyumlu olur ve kullanıcıların beğenisini kazanır.

5-      Renk karmaşasından kaçınmalısınız.

Çok fazla renk karmaşası olması göz yoracağından dolayı sitede gezinme oranını düşünür. Renk bütünlüğünü sağlamalı, uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Renk seçerken web sitesinin amacına uygun veya hedef kitleye yönelik renkler seçebilirsiniz.

Web Tasarımcı Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Kullanıcı Deneyimi:

Web sitesi tasarlarken kullanıcılara göre tasarlamanız gerekir. Ziyaretçiler her zaman işlevsel ara yüzü olan ve kullanışlı web siteleri tercih eder.

Web Geliştirme:

Yalnızca tasarım kısmı değil web geliştirme çalışmaları da web sitesi tasarımcılarının yapması gereken sorumluluklardan biridir.

Dijital Pazarlama:

Tasarımcılar genellikle yalnızca web sitesi kısmıyla ilgileniyor gibi görünse de SEO ve pazarlamaya uygun bir tasarım yapmanız gerekeceğinden dolayı bu kavramları da bilmenizde fayda vardır.

Grafik Tasarım

Web sitesini tasarlarken hedef kitleye uygun planlama yapmalısınız. Grafik tasarım da bu planlamaya dahil olmalıdır. Tasarımınız markayı ve hikâyesini yansıtırken bir yandan da hedef kitleye erişebilir olmalıdır.

Dönüşüm Odaklılığı

Web sitesinin hangi kriterlere uyması gerektiğini bilerek dönüşümleri arttırmalısınız.

Profesyonel Web Tasarımcısı Olmak İçin 5 İpucu başlıklı makalemizden memnun kaldıysanız diğer blog yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Web sitemizin ziyaretçilerinin gizlilik ve kişisel verilerinin korunması haklarını gözeterek ziyaretçilerimize daha iyi bir kullanım deneyimi sağlayabilmek için kişisel verilerini işlemekte ve internet çerezleri kullanmaktayız. Web sitesini kullanarak çerez politikamız sayfamızdaki şart ve koşulları kabul etmiş sayılırsınız.