Threads Kapatılıyor mu? 2024 Güncel

Sosyal medya kullanıcıları bugün Threads’in Türkiye’de kapatılacağı bildirimiyle karşılaştı. Threads, 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren ...

Threads Kapatılıyor mu? 2024 Güncel

Sosyal medya kullanıcıları bugün Threads’in Türkiye’de kapatılacağı bildirimiyle karşılaştı. Threads, 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türkiye’de kapatılacağını ve kullanılamayacağını açıkladı. 5 Temmuz 2023 tarihinde hayatımıza giren Threads, 15 Nisan’da paylaştığı duyuruyla, artık Türkiye’de kullanılmayacağını bildirdi.

Rekabet Kurumu Kararıyla Threads Türkiye’de Kullanılmayacak

Twitter’ın, yeni ismiyle X’in bir alternatifi niteliğinde olan Threads Rekabet Kurumu kararıyla Türkiye’de kullanılmayacak. 15 Nisan tarihinde Instagram veya Threads hesaplarını açan kullanıcılar şu bildirimle karşılaştı: “Düzenleyici kurum kararı nedeniyle Threads artık Türkiye’de kullanılmayacak. Rekabet Kurumunun kararı nedeniyle, Threads 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türkiye’deki kişiler tarafından kullanılamayacak. Threads profilin devre dışı bırakılacak fakat bilgilerini indirebilir ve profilini istediğin zaman silebilirsin. Türkiye’deki Threads topluluğuna değer veriyoruz ve yakında geri dönmeyi umuyoruz.” Son cümlede yer alan “geri dönmeyi umuyoruz” ifadesi, Threads’in kapatılmasının geçici mi olduğu sorusunu akıllara getiriyor.

Türkiye Rekabet Kurumu’nun kararının ardında bulunan temel gerekçeler ise veri birleştirme endişeleri ve haksız rekabet olarak belirtiliyor. Instagram ve Threads arasındaki veri aktarımının, Meta'nın pazar gücünü artırmasına ve rakiplerinin önünü kesmesine zemin hazırlayan bir veri birleştirme riski oluşturduğunu ifade edildi. Öte yandan, Meta'nın, Instagram'ın sahip olduğu geniş kullanıcı tabanını, Threads'i tanıtmak ve pazar payını artırmak için kullanabileceği endişesi bulunuyordu. Bu durumun, diğer sosyal medya platformları için haksız bir rekabet ortamı yaratabileceği düşünülüyordu.

Threads Türkiye’de Neden Kapatılıyor?

Threads'in Türkiye'de kapatılmasının resmi sebebi, Türk Rekabet Kurumu'nun verdiği ara emridir. Türkiye Rekabet Kurumu, 2024 Nisan ayında yürüttüğü soruşturma neticesinde, Instagram ve Threads uygulamaları arasındaki veri aktarım mekanizmasının, rekabet kurallarını ihlal ettiği ve haksız rekabete yol açtığına karar verdi. Bu karar sonucunda Türkiye Rekabet Kurumu, Meta'ya günlük 4.8 milyon TL idari para cezası verdi ve Threads'in Türkiye'de geçici olarak kapatılmasına karar verdi.

Threads Geçici Olarak Mı Kapatıldı?

Threads’in yayınladığı duyuruda geçen ifade nedeniyle, Threads’in geçici olarak kapatıldığı algısı oluştu. Ancak Threads'in Türkiye’de ne zaman açılacağına dair şu anda net bir bilgi bulunmuyor. Meta, Türkiye Rekabet Kurumu’nun kararına itiraz etme hakkına sahip. İtiraz sürecinin tamamlanmasının ardından Türkiye Rekabet Kurumu, Threads'in kapatılıp kapatılmayacağına veya açılması için ek şartlar koyup koymayacağına karar verecek.

Threads Nedir?

5 Temmuz 2023 tarihinde, sosyal medya kullanıcılarının hayatına dahil olan Threads’in duyurusunun ardından, "Threads nedir?” sorusu gündeme geldi. Mark Zuckerberg’in sahibi olduğu Meta tarafından hayata geçirilen bir sosyal ağ hizmetidir. Twitter’a alternatif olarak gösterilen Threads aracılığıyla; metin, fotoğraf veya video yayınlanabilir, aynı zamanda diğer kullanıcıların gönderileri yanıtlanabilir, yeniden yayınlanabilir ve beğenilebilir. Tüm bunlarla birlikte, Threads kullanmak isteyenlerin Instagram hesabına sahip olmaları ve aynı adresi kullanıyor olmaları gerekmektedir.

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için Nano Medya’yı takipte kalabilirsiniz!

Web sitemizin ziyaretçilerinin gizlilik ve kişisel verilerinin korunması haklarını gözeterek ziyaretçilerimize daha iyi bir kullanım deneyimi sağlayabilmek için kişisel verilerini işlemekte ve internet çerezleri kullanmaktayız. Web sitesini kullanarak çerez politikamız sayfamızdaki şart ve koşulları kabul etmiş sayılırsınız.