Sosyal Medya Yönetimi İle İlgili Sıkça Sorulan 10 Soru

Sosyal medya yönetimi, oldukça zevkli ve kolay bir dünya. Kafanızdaki soru işaretlerini cevaplamak ve bu dünyaya adaptasyon sürecinizi hızlandırmak için sizlere sıkça sorulan soruları ve yanıtlarımızı derledik.

sosyal medya yönetimi   sosyal medya hizmeti   sosyal medya  

Sosyal Medya Yönetimi İle İlgili Sıkça Sorulan 10 Soru

Özellikle yeni başlayanlar için sosyal medya, büyük bir bilmecedir ve her araştırmanın sonucu farklı cevaplara varabilir. Kafa karışıklığı yaratmaması ve profesyonel sonuçlar elde edebilmek için sosyal medyanın bu bilmecesini çözmek gerekir. Merak etmeyin, sosyal medya yönetimi oldukça kolay ve zevkli bir dünya!

Kafanızda hiçbir soru işareti kalmaması için sizlere sosyal medya yönetimi ile ilgili en çok sorulan 10 soruyu ve bu soruların cevaplarını derledik.

Peki, sosyal medya yönetimi ile ilgili en çok sorulan sorular neler? Hazırsanız cevapları vermeye başlayalım.

1- Hangi Sosyal Medya Hesaplarını Kullanmalıyım?

Sosyal medya platformları her geçen gün artmaya devam ediyor. Değişen ve büyüyen bir tufana kapılıp gitmeyin. Kafanızı karıştırmadan, adım adım ilerleyerek hangi platformlarda yer almanız gerektiğini belirleyin.

Öncelikle sizin hedef kitleniz kim? Bunu bilmeniz gerekiyor. Hedef kitleniz genellikle hangi sosyal medya platformlarını kullanıyor? Bunu da öğrenin. Markanızın varlığını dijitalde büyütebilmek için ilk olarak hedef kitlenizin ilgisini çekiyor olmalısınız.

İkinci olarak markanızın hedefi ne? Yaptığınız iş ile en çok uyan sosyal medya platformu hangisi? Örneğin eğitimler ve kişisel gelişim odaklı bir markanız varsa LinkedIn’de güçlü bir şekilde var olmanız gerekir.

İkisini kesinleştirdikten sonra tabii ki zamanınızı ve bütçenizi de ele alarak eleme yapmanızda fayda var. Sosyal medya, stratejik ilerlemeniz gereken bir alan olduğu için zaman ayırmalısınız. İşin içinden çıkamayacağınızı düşünüyorsanız, kanallarınızı minimumda tutun.

Hiç zamanınız yoksa sosyal medya ajansı ile çalışmanız sizin için daha avantajlıdır.

2- Takipçi Sayısını Nasıl Arttırabilirim?

Takipçi sayınızı yalnızca arttırmak değil, nitelikli arttırmak önemlidir. Yani asıl amacınız, hedef kitlenizin ilgisini çekmek olmalı. Sosyal medya hesabını, doğru stratejilerle, düzenli olarak yönettiğinizde içeriğiniz zenginleşir. Zaman içerisinde takipçiniz doğal olarak artış gösterir.

İçeriklerinizde takipçilerinizin ilgi alanına yönelik bilgilere yer verin. Harekete geçirici cümleler kurun. Görsel ve video paylaşımını eksik etmeyin, hatta bol bol kullanın! Görsel ve videolar daha fazla etkileşim alıyor.

Her platformun ayrı dinamiği var. Instagram için paylaştığınız içerik ile LinkedIn için paylaştığınız elbette ki aynı olmayacak. Bunları göz önünde bulundurarak hedef kitlenizin gözünde profesyonel olun.

sosyal medya danışmanlığı

3- Nasıl Doğru Hedef Kitleye Uygun İçerik Bulabilirim?

Bir markanız var ve bu markanın sosyal medyasını yönetmeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken bazı araştırmalar mevcut. Bu araştırmalardan biri de hedef kitleye uygun içerik araştırması. Hedef kitleniz belli ise içeriği belirlemeniz oldukça kolay, endişelenmenize gerek yok.

İlk olarak hedef kitlenizin demografik özelliklerini öğrenin. Bu özellikler doğrultusunda alışkanlıklarını, takip ettiklerini, ilgi alanlarını belirleyin. Paylaştıkları makalelere ve içeriklere göz atın. Böylece neyi paylaşmaktan hoşlandıklarını, ne tür içerikleri sevdiklerini anlayacaksınız.

Hedef kitlenizin alışkanlıklarına uygun içerik oluşturmanız yalnızca onlara ulaşmanızı sağlamaz. Aynı zamanda algoritmanın yeni trendlerine uyum sağladığınızı gösterir ve arama motorlarında üst sıralarda yerinizi alırsınız.

Hedef kitlenizin kullandığı hashtaglere, etkileşimde bulunduğu tweet’lere bakın. Kullanacağınız hashtaglerin de hedef kitleniz tarafından görünür olması önemli.

Eğer ne paylaşacağınızdan emin olamıyorsanız rakipleri inceleyin. Başarılı rakiplerinizin nasıl bu başarıya ulaştıklarını incelemeniz size güzel bir kapı aralar.

Makalelerden, daha önce paylaşılanlardan, kamera arkası bilgilerden, ilgi çekici veya güncel haberlerden içerikler oluşturun. Gündemi yakalayan, trendlere uygun içerikler hedef kitlenizi ilgilendiriyorsa, onlara ulaşmak için bunları da kullanın.

4- Nasıl Etkileşimi Arttırabilirim?

Sosyal medyaya yeni dahil olan bir markanın etkileşimini arttırmak biraz zor görünüyor olsa da, doğru stratejiler sayesinde hedef kitleniz sizi görecek ve etkileşimde bulunacaktır.

Bunun için tabii ki içeriklerinizin de etkileşime uygun olması gerekir. Etkileşimi arttırmanız için daha interaktif paylaşımlarda bulunun. Örneğin:

 • Sorular sorun.
 • Kamera arkasını paylaşın.
 • Çeşitli yarışmalar düzenleyin.
 • Harekete geçirici söylemler kullanın.
 • Bir sohbete ev sahipliği yapın. Birilerine cevap vermeniz takipçinizin hoşuna gider.

5- Aynı İçeriği Farklı Sosyal Medya Kanallarında Paylaşabilir Miyim?

Sosyal medya yönetimi yaparken, her platform için farklı stratejiler oluşturmalısınız. Instagram için uygulayacağınız strateji ile Facebook için uygulayacağınız elbette ki farklı olmalıdır. Her platformun kullanıcısı, farklı beklentilerdedir.

Bu aşamada kendinizi düşünün. Twitter’da gezerken amacınız gündemi takip etmek veya haber okumak olabilir. Instagram’ı ise fotoğraf paylaşmak, reels izlemek gibi amaçlarla kullanıyor olabilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak içerik planlaması yapın.

Tabii ki bu durum, aynı içeriği farklı platformlarda paylaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Bizim de aynı içerikleri hem Twitter’da hem Instagram’da gördüğümüz oluyor, değil mi?

Şimdi aynı içeriği farklı kanallara nasıl entegre edebileceğinizden bahsedelim.

Eğer içeriğinizle birlikte görsel kullanacaksanız kesinlikle boyutunu, platforma uygun olarak ayarlamalısınız. Örneğin, yatay görseller Twitter’da daha iyi sonuçlar veriyorken dikey görseller Pinterest’te daha iyi sonuçlar veriyor.

Aynı içeriği hem Twitter’da, hem Facebook’ta paylaşmayı düşünüyorsanız, platforma göre bazı küçük değişiklikler yapabilirsiniz. Twitter’da görsel içerikli paylaşımlar daha fazla etkileşim aldığı için görsel, GIF veya video ile içeriğinizi destekleyebilirsiniz. Twitter’da sınırınızın 240 karakter olduğunu biliyorsunuz, içeriğinizi, istediğiniz mesajı bozmadan 140 karaktere indirgeyebilirsiniz.

Facebook’ta ise sorular ve sohbet başlatıcı metinler daha fazla etkileşim alıyor. İçeriğinizi daha interaktif bir hale getirerek Facebook’ta paylaşabilirsiniz.

sosyal medya yönetimi

6- Twitter’da RT Sayımı Nasıl Arttırabilirim?

Twitter’da etkileşiminizi arttırmak ve özellikle retweet sayınızı çoğaltmak için öncelikle resimli tweetlerinizi çoğaltın. Resimli tweetler, resimsizlere oranla yüzde 150 daha fazla RT alıyor.

Tweetlerinizin en çok etkileşim aldığı günü ve saati öğrenin. Bunu Social Pilot veya Buffer gibi sosyal medya otomasyon araçları kontrol edebilirsiniz. Takipçilerinizin en çok çevrimiçi olduğu zamanı öğrendikten sonra o zamanlarda tweet atmaya özen gösterin.

Takipçilerinize sorular sorun. Özellikle soru içeriklerini de görsel kullanarak paylaşabilirsiniz. Bu, takipçinizin artmasını da sağlayacak.

7- Sosyal Medya Pazarlaması Ne İşe Yarar?

Sosyal medya pazarlaması sayesinde içeriğinizi Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram gibi platformlarda tanıtabilirsiniz ve etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

Markanızın bilinirliğini arttırmak, potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve hedef kitlenizin sizi takip etmesini sağlamak için sosyal medya pazarlama hizmeti almanız veya bu işi yapmanız oldukça avantajlıdır.

8- En Güçlü Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nedir?

En güçlü sosyal medya pazarlama stratejisi, markanın sattığı ürüne, hizmetlerine ve hedef kitleye göre değişir. Bu değişkenleri bütçe ve uzmanlık da etkiler. Genel olarak olumlu sonuçlanan stratejiler ise şunlar:

 • İş hedefinizi, hedef pazarınızı, marka kimliğinizi belirleyerek başlayın.
 • Her yeni gönderide ortaya çıkan tutarlı bir hikâye ve dil birliği yakalamak için içeriğin planlamasını önceden yapın.
 • Yüksek kaliteli ve orijinal içerikler üretin.
 • Geniş ölçekte, hızlı ve doğru yanıtlar vererek hesaplarınızı yönetin.
 • Gelişmiş analizleri kullanın. Hedef kitlenize erişebilmek için doğru analiz ve raporlama yapmanız önemli.

9- Sosyal Medya Pazarlama Stratejimi Nasıl Geliştirebilirim?

Sosyal medya stratejinizi geliştirecek 7 altın kuralı sizler için paylaşıyoruz:

 • Birbirine benzer kitleler aracılığıyla erişimi arttırın.
 • Yorum yapanlarla mümkün olduğunca kısa sürede etkileşime geçin.
 • Çok kanallı bir yaklaşım geliştirin.
 • Benzersiz ve net bir kurumsal kimlik oluşturun.
 • İnsanların ilgisini çekecek, onları memnun edecek içeriklere odaklanın.
 • Etkileyici reklamlar oluşturun ve bu reklamlara yatırım yapmaktan geri durmayın.
 • Strateji başarınızı sürekli ölçün ve analizleri takip edin.

Sosyal medya yönetimi ile sosyal medya pazarlaması aynı şey değildir. Yönetimi yaparken pazarlamayı da aynı zamanda yapmanız gerekir. Bu sizin için daha zor ve vakit alan bir işlem olabilir.

Sosyal medya hizmeti alarak iş yükünüzü hafifletebilir, markanızı profesyonel ellere teslim edebilirsiniz. Nanomedya olarak, profesyonel pazarlama stratejilerimiz ve sosyal medya yönetim hizmetimiz sayesinde tüm yükü omuzlarınızdan alıyoruz!

10- Sosyal Medya Pazarlaması İçin Hangi Platformu Kullanayım?

Bütün sosyal medya platformları, pazarlama için uygundur. Ancak hepsinde değil, markanızı ilgilendiren kanallarda pazarlama yapmalısınız.

Pazarlamaya başlamadan önce bu soruların cevabını netleştirin:

 • Sosyal medya hedefiniz ne?
 • Hedef kitlenizin en çok kullandığı sosyal medya platformu hangisi?
 • Ne tür içerikler oluşturacaksınız?
 • Rakipleriniz hangi platformlarda daha ön planda?
 • Sosyal medya marketing için ne kadar bütçeniz var?

Kısacası her yerde pazarlama alanı oluşturmak yerine, etkili olacağınız alanlarda strateji oluşturmanız daha mantıklı.

Sosyal medya yönetimi konusunu öğrenmeye şu içeriğimizle devam edebilirsiniz: Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmeti Almadan Önce Dikkat! 

Web sitemizin ziyaretçilerinin gizlilik ve kişisel verilerinin korunması haklarını gözeterek ziyaretçilerimize daha iyi bir kullanım deneyimi sağlayabilmek için kişisel verilerini işlemekte ve internet çerezleri kullanmaktayız. Web sitesini kullanarak çerez politikamız sayfamızdaki şart ve koşulları kabul etmiş sayılırsınız.