Sosyal Medya Yönetimi İçerik Optimizasyon Kılavuzu

Her platformun kendine özgü dinamikleri var. Aynı şekilde, her sosyal medya platform kullanıcısının da görmek istediği içerik türü farklı. İşte bu söylediğimiz, sosyal medyada yayınladığınız içeriklerin etkileşimini maksimize etmenin anahtarı! Haydi, gelin, Türkiye’de en çok kullanılan 4 sosyal medya platformunun içerik dinamiklerini yakından inceleyelim.

sosyal medya yönetimi   sosyal medya hizmeti   sosyal medya  

Sosyal Medya Yönetimi İçerik Optimizasyon Kılavuzu

Hazırlanan sosyal medya içerikleri her sosyal medya platformuna uygun olmayabilir, hatta değildir! Farklı platformlar üzerinden farklı tarzda içerikler yayınlamanızda da problem yok.

Örneğin, kişisel sosyal medya hesaplarınızı düşünün. instagram üzerinden paylaştığınız bir gönderiyi Facebook üzerinden paylaşırsınız ancak Twitter üzerinden paylaşmazsınız, değil mi?

İşte, profesyonel sosyal medya yönetimi veya sosyal medya danışmanlığı yapan kişilerin en çok düştüğü hata da budur.

Sosyal medya ajansı Nano Medya olarak güzel haberlerimiz var. Müşterilerimizde kullandığımız bazı stratejileri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Hangi Sosyal Medya Platformunda Hangi İçeriği Paylaşmalısınız?

Her platformun kendine özgü dinamikleri var. Aynı şekilde, her sosyal medya platform kullanıcısının da görmek istediği içerik türü farklı. İşte bu söylediğimiz, sosyal medyada yayınladığınız içeriklerin etkileşimini maksimize etmenin anahtarı!

Haydi, gelin, Türkiye’de en çok kullanılan 4 sosyal medya platformunun içerik dinamiklerini yakından inceleyelim.

Facebook’ta Post Postlayalım

Facebook’ta videoların ve canlı videoların daha fazla etkileşim aldığını biliyor muydunuz? Son zamanlarda videolar ve canlı videolar Facebook için etkileşimin en önemli unsuru.

Aşağıdaki tabloda, Buffer’ın istatistiğini görüyoruz. Buffer, takipçilerin videolara daha fazla etkileşim verdiğini fark etti. Video etkileşimi, görsel etkileşimden çok daha fazla!

sosyal medya yönetimi içerik optimizasyon kılavuzu

Bu istatistiğe göre markanızın Facebook etkileşimi arttırmak için eğitici videolar, bilgi verici veya dikkat çekici canlı videolar paylaşmanız, rakiplerinizden sıyrılıp öne çıkmanızı sağlayacak.

Dikkat!

Videonuzu direkt Facebook’a yüklemelisiniz. Yapılan bir araştırmaya göre doğrudan Facebook’ta paylaşılan videolar, Youtube bağlantılı videolardan daha fazla etkileşim ve paylaşım alıyor.

Videolardan sonra Facebook’ta en fazla etkileşim alan gönderi türleri; bloglar ve küratörlü içerikler.

Facebook kullanıcıları yüksek kaliteli içeriklere ve faydalı gördüğü blog yazılarına yönelmeye başladı. Beğenilerinizi, sayfanızın erişimini ve katılımını arttırmanız için markanıza özel blog yazılarınızı paylaşmanızda fayda var.

Eski içeriklerinizi derleyip tekrardan paylaşın, video ve görsel destekli paylaşımlarınızı önemseyin.

instagram’da Hedef Kitlemize Ulaşalım

Tahmin edeceğiniz üzere Instagram artık insanların profillerinde en iyi fotoğrafları ve videoları paylaştığı bir yer haline geldi.

Facebook, dünya çapında 13 ve 24 yaş aralığından 11.000 kişi ile röportaj yaptı. Bu röportaja göre:

Instagram kullanıcıları görsel içeriklerin estetikliğini önemsiyor ve sıradan olanı, güzel yansıtabilmek için çaba harcıyor.

Genç ve yetişkinlerin ilgisini çekmek istiyorsanız, kaliteli ve organik bir deneyim sunun. Profesyonel çekimlerinize, özenle oluşturulan videolarınıza ve trendleri yakalayan stillerinize profilinizde yer verin.

Size yardımcı olacak bazı önerilerimiz:

 • Eğer gıda, giysi, takı gibi fiziksel ürün satışı gerçekleştiriyorsanız ürününüzü kaliteli yansıtın. Çekiminizin yüksek çözünürlükte olduğundan emin olun.
 • Kamera arkası paylaşımları da kullanıcıların sevdiği içeriklerden oldu. Şirket çalışanlarınızın fotoğraflarını, eğlenceli anlarınızı, ürününüzün yapım aşamasını vb. paylaşın. Kullanıcılar markaların nasıl bir dinamik oluşturduğuna dikkat ediyor.
 • Hikâyelerde takipçilerinize sorular sorun, etkileşimi arttırmak için çeşitli etkinlikler düzenleyin.
 • Hashtag kullanımına dikkat edin. Çok aşırıya kaçmadan, kullanım oranına bağlı olarak doğru hashtagleri belirleyin.
 • Trendlere uygun bir sosyal medya akımı olduğunda ona mutlaka katılın. Kullanıcılar, yaratıcı fikirleri sevdiği gibi gündemi yakalayan paylaşımları da önemsiyor.

instagram’da ne tür paylaşımlar yapmak istediğine emin olamıyorsanız, kendinize bu soruları sorun:

 1. Markanızın veya ürününüzün benzersiz özellikleri nedir?
 2. Hedef kitlenizin markanızı nasıl görmesini istiyorsunuz?
 3. Ürününüzü sergilemenin en dikkat çekici yolu nedir?
 4. Hedef kitlenizin markanız ile ilgili bilemeyeceği özellikler var mı?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplara göre ürün görseli, videolar ve çeşitli içerikler oluşturun. Unutmayın, instagram markanızı yansıtan en önemli sosyal medya araçlarından biri. Nasıl bir imaj yaratmak istediğinizi belirlemelisiniz.

Alıntılar Paylaşın!

Kullanıcıların en çok etkileşim verdiği ve profillerinde story olarak paylaştığı içerik türlerinden bir diğeri ise alıntılar. Markanıza uygun, motive edici ve harekete geçirici alıntılara profilinizde yer verin.

Şu anda instagramda #quotes ile etiketlenmiş 42 milyondan fazla içerik mevcut. Siz de aralarında yer alın!

Alıntı gönderi paylaşırken bu üç unsura dikkat edin:

 • Aşırıya kaçmayın.
 • Kendi ürün görsellerinizi veya tasarımlarınızı kullanın.
 • Marka misyonunuza uygun sözlere, motive edici cümlelere yer verin.

Gelelim story paylaşımlarına….

instagram feediniz tutarlı ve uyumlu olsa da storylerinizde daha esnek olabilirsiniz. 24 saat içinde yok olacak storylerinizden önemsediklerinizi öne çıkarın.

Storylerinizi aktif olarak kullanmanız mümkün. Aklınıza içerik fikri gelmiyorsa sizin için birkaç örnek sayabiliriz:

 • Listeler paylaşabilirsiniz.
 • Alıntılar ve ilham verici sözlere storylerinizde de yer verebilirsiniz.
 • Duyurularınızı, haberleri ve güncellemeleri paylaşabilirsiniz.
 • Nasıl yapılır? konulu eğitimlerinizi paylaşabilirsiniz.
 • Blog yazılarınızı tanıtabilirsiniz.
 • Sınırlı süreli teklifleri, kampanyaları veya promosyonları duyurabilirsiniz.
 • Kamera arkası videolarınızı paylaşabilirsiniz.

instagram storylerinizi kalıcı olarak profilinizde öne çıkarmak istiyorsanız, yine bir şablon üzerinden gidebilirsiniz. Şablonunuz markanızı profesyonel ve estetik gösterecektir.

Twitter’da Fav’lanalım!

American Press Institute tarafından 3.000'den fazla kişiyle yapılan bir ankete göre, insanların Twitter'ı kullanmalarının en yaygın nedeni haberleri takip etmek.

insanlar neden twitter kullanıyor sosyal medya yönetimi içerik optimizasyon kılavuzu

Kullanıcıların %40’ı son dakika haberlerini takip etmek için, %39’u ise genel haberleri takip etmek için Twitter kullanmayı tercih ediyor.

Bu sebeple siz de takipçilerinizle sektörünüze ait haberleri, ürün haberlerini paylaşın. Bu, aynı zamanda ürününüzü de yakından takip etmelerini sağlayacak.

Blog gönderilerinizi paylaşmak ve yüksek kaliteli içeriklerinize yer vermek için Twitter harika bir platform! Kullanıcılar günde birkaç kere tweet atma eğiliminde olduklarından dolayı tıpkı Facebook’ta olduğu gibi Twitter’da da birkaç kere blog yazılarınızı, küratörlü içeriklerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Dikkat!

Blog gönderilerinizi paylaşırken uzun uzun yazı yazmak yerine, bloğunuzu özetleyen bir yazı ile link paylaşmanız daha verimli olur. Kullanıcılar artık uzun uzun yazıları okumak yerine kısa ve dikkat çekici tweetlere yöneliyor.

Size tavsiyemiz blog gönderilerinizi paylaşırken, bu unsurlarla içeriğinizi ilgi çekici bir hale getirin:

 • Bağlantı paylaşırken mutlaka bağlantı ön izlemesini de ekleyin.
 • Videolar ile ilgi çekici hale getirin.
 • GIF kullanın.
 • Kaliteli bir fotoğraf veya infografik ekleyin.

Twitter’da popüler olan GIF’lerden yararlanmaktan çekinmeyin. Bu, ürünlerinizi tanıtmak, markanız ile ilgili paylaştığınız bilgi verici içeriklerinizi dikkat çekici kılar.

Twitter’da gündemi yakalayan hashtagler ile öne çıkın. Markanız ile ilişkilendireceğiniz gündem içerikleri dikkat çekmenizi sağlar.

LinkedIn’de Profesyonelliğinizi Yansıtın

LinkedIn, diğer sosyal medya kanallarından profesyonelliğiyle ayrılıyor. Aslında bir networking platformu olduğu için sizin de tahmin edebileceğiniz gibi en uygun içerikler kariyerle ilgili bilgiler ve iş ilanları.

LinkedIn’de sosyal medya yönetimi yapmak için bu unsurları göz önünde bulundurun.

LinkedIn, potansiyel işe alımların şirketinizle ilgili genel bilgileri yansıttığı, insanların şirketinizle ilgili profesyonel bilgilere ve işleyişe erişebildiği bir kanaldır. Örneğin Google;

 • Açık iş pozisyonlarını,
 • Şirket kültürünü,
 • Çalışanların Google’da çalışma deneyimini,
 • Çalışanların başarılarını sergilemek amacıyla LinkedIn kullanımını önemsiyor.

Siz de LinkedIn içeriklerinizi, bu unsurlar doğrultusunda oluşturmalısınız.

LinkedIn’de etkileşiminizi arttırmak istiyorsanız mutlaka bir resim veya video eklemelisiniz. LinkedIn’in açıkladığı istatistiklere göre görüntülü içerikler %98, videolar %75 daha yüksek oranla etkileşim alıyor. Özellikle videoların ana sayfadaki etkileşimi ve paylaşım oranı bir hayli etkileyici.

LinkedIn’i daha aktif kullanabilirsiniz. Yani yalnızca kariyer ve iş fırsatlarını paylaşmanın yanı sıra, şirketinizle ilgili haberleri de paylaşmanızda yarar var. Böylece kullanıcılar şirketinizdeki gelişmeleri de görebilirler.

Eğer sektördeki gelişmeler veya kariyer fırsatları sizin için yeterli içerik sağlamıyorsa, hedef kitlenize hitap eden profesyonellerle alakalı içerikler üretin. Bu durum hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve takip etmesini sağlayacak.

Bu içerik türüne teknik incelemeleri, web seminerlerini, endüstri çalışmaları dâhil edebilirsiniz.

Takipçilerinizin iş fonksiyonları, bulunduğu sektörler gibi demografik özellikleri hakkında bilgi sahibi olun. Bunun için şirket sayfanızın analitiğini kullanın. Böylece takipçilerinizin en çok hangi içeriklere ilgi duyacağını daha iyi anlayacaksınız.

Ya da bütün bunlarla uğraşmayın! Ankara sosyal medya ajansı Nanomedya olarak sizler için;

Stratejik planlarımız ve etkili, efektif sosyal medya yönetimi hizmetimiz ile markanızın imajını dijitalde görünür kılıyoruz.

Web sitemizin ziyaretçilerinin gizlilik ve kişisel verilerinin korunması haklarını gözeterek ziyaretçilerimize daha iyi bir kullanım deneyimi sağlayabilmek için kişisel verilerini işlemekte ve internet çerezleri kullanmaktayız. Web sitesini kullanarak çerez politikamız sayfamızdaki şart ve koşulları kabul etmiş sayılırsınız.