Google Mali Hizmetler Doğrulaması

Google Mali Hizmetler Doğrulaması, tüketicilerin bilinçli kararlar alabilmeleri için reklam verenlerin mali hizmetler konusunda yeterli bilgi ve yetkinliğe sahip olduğunun kanıtlaması olarak tanımlanabilir. Google Mali Hizmetler Doğrulaması, kullanıcıların zararlı ya da yanıltıcı bilgiye maruz kalmaması adına alınmış bir önlem niteliğindedir. Google’ın bu politikası sadece banka veya finans kurumlarını değil aynı zamanda kullanıcılara yönelik finansal hizmetleri […]

Google Mali Hizmetler Doğrulaması   Google Mali Hizmetler Doğrulaması Şartları Nelerdir   G2 Finansal Doğrulaması Nedir  

Google Mali Hizmetler Doğrulaması

Google Mali Hizmetler Doğrulaması, tüketicilerin bilinçli kararlar alabilmeleri için reklam verenlerin mali hizmetler konusunda yeterli bilgi ve yetkinliğe sahip olduğunun kanıtlaması olarak tanımlanabilir. Google Mali Hizmetler Doğrulaması, kullanıcıların zararlı ya da yanıltıcı bilgiye maruz kalmaması adına alınmış bir önlem niteliğindedir.

Google’ın bu politikası sadece banka veya finans kurumlarını değil aynı zamanda kullanıcılara yönelik finansal hizmetleri olan tüm reklamverenleri içeriyor. Eğer finansal hizmet sağlıyorsanız, reklam yayınlayabilmeniz için Google Mali Hizmetler Doğrulamasını yapmanız ve Google Mali Hizmetler Doğrulamasının şartlarını karşılıyor olmanız gerekiyor.

Google’ın mali hizmetlerle ile ilgili politikasında; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Gelir İdaresi Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı kurum ve kuruluşlarına bağlı bir hizmet sağlayıcısıysanız, Google Mali Hizmetler Doğrulamasını mutlaka sağlamanız gerekiyor.

Google Mali Hizmetler Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Google Mali Hizmetlerin Doğrulanmasında “ülkelere özgü mali hizmetler doğrulaması” söz konusudur. Buna göre; Avusturalya, Brezilya, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Portekiz, Singapur, Tayvan ve Türkiye ülkelerinde mali hizmetlerle ilgili reklam yayınlamak istiyorsanız, Google Mali Hizmetler Doğrulamasını yapmanız gerekmektedir. Ayrıca, hedeflenen her ülke için ayrı doğrulama yapılır.

Google Mali Hizmetler Doğrulaması iki adımdan oluşmaktadır. Bu adımları uygulamak için daha önceden “reklamveren doğrulamasını” tamamlamış olmanız gerekiyor. Google Mali hizmetler doğrulaması için ilk adımınız; G2 üzerinden üçüncü taraf doğrulamasının başlatılması ve kodun alınması. Bu işlemin ardından ikinci adıma geçebilirsiniz. Google mali Hizmetler Doğrulamasında ikinci adımınız ise; G2’den tarafındaki doğrulamayı tamamlayıp aldığınız üçüncü taraf doğrulama kodu ile Google Ads Mali Hizmetler Doğrulama Formunu doldurmanız. Bu aşama, Google tarafından finansal hizmetler doğrulama başvurusunun son adımı olarak belirtiliyor.

Google Mali Hizmetler Doğrulaması Şartları Nelerdir?

Google Mali Hizmetler Doğrulaması sürecinde; mali hizmetler, bireysel krediler, ve belirli kısıtlanmış mali ürünler ile ilgili politika şartlarını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Mali ürün ve hizmetlerle ilgili şartların başında, tanıtımı yapılan işletmenin fiziki konumu için geçerli iletişim bilgilerini sağlama şartı bulunmaktadır. Bununla birlikte, ilgili ücretleri de belirtmelisiniz. Bu şartı yerine getirirken dikkat etmeniz gereken nokta, ifşaların imleç üzerine getirildiğinde gösterilecek şekilde veya başka bir bağlantı ya da sekme yoluyla yayınlamamanız. Bir öğenin tıklanması veya fareyle üzerine gelinmesi gerekmemelidir, net bir şekilde görülebilir olmak zorundadır. Mali ürün ve hizmetlerle ilgili bir diğer şart, sitenin itibarını artırır nitelikte bir ilişki söz konusuysa satış ortağının belirtildiği, üçüncü taraflara ait akreditasyon ve bağlantı verilmesidir.

Google Mali Hizmetler Doğrulaması sürecinde bireysel krediler ile ilgili şartları da karşılıyor olmanız gerekmektedir. Bireysel krediler ile ilgili reklamverenler, hedef site ve uygulamalarında bulunan ek bilgilere dikkat çekici bir şekilde yer vermelidir. Minimum ve maksimum ödeme süreleri belirtilmek zorundadır. Çeşitli ücretleri kapsayan maksimum Yıllık Yüzde Oranı net bir şekilde gösterilmelidir. Geçerli tüm ücretler dahil olmak üzere kredinin toplam maliyetinin temsili örneği sunulmalıdır.

Google Mali Hizmetler Doğrulamasının üçüncü şartı, kredi değişikliği ile ilgilidir. İpotekli malın haczine veya kredi değişikli gibi konulara garanti verilmemelidir. Eğer hizmet bir avukatlık firması tarafından yürütülmüyorsa peşin ödeme alamazsınız. Kullanıcıların mülkiyet haklarını devretmesini, bu haklardan vazgeçmesini veya evleri piyasa fiyatlarının altında satın almayı teklif edemezsiniz. Kullanıcılardan kredi kuruluşlarını atlayıp, ödemeyi doğrudan üçüncü tarafa yapmalarını isteyemezsiniz. Kullanıcıları, kredi sağlayıcı kuruluşları, avukatlar veya kredi/emlak kurtarma danışmanlarıyla görüşmemeye teşvik edemezsiniz.

İkili opsiyonlar ise Google Mali Hizmetler Doğrulamasının bir diğer şartıdır. İkili opsiyonların alım-satımında, ikili opsiyonları veya aynı anlama gelen diğer mali ürünleri tanıtan reklamlar yayınlamamalısınız. Sitede yalnızca ikili opsiyon teklifleri bulunduramazsınız. Aynı zamanda, ikili opsiyonlar veya eşanlamlı ürünlerle ilgili eğitim siteleri ya da blogları bulunmamalıdır.

Karmaşık spekülatif mali ürünler konusunda ise yalnızca reklamverenin lisanslı bir sağlayıcı veya toplayıcıysa; reklamların ülke kanunlarına ve endüstri standartlarına uygun olduğunda ve hesabın Google sertifikalı olduğu durumlarda izin verilmektedir.

Kredi puanı yükseltme hizmetleri politikasında, kullanıcılara kredi puanı yükseltme hizmetlerini içeren reklamlar veremezsiniz. Borç hizmetlerinde ise yalnızca tam ödeme yerine geçebilecek olan tutarın azaltıldığı toplu ödemeler için alacaklı taraf ile görüşme opsiyonu bulunan borç tasfiyesi hizmetleri hakkında, periyodik ödemeler, faiz ve ücretler için alacaklı tarafla görüşme seçeneği bulunan borç yönetimi hizmeti hakkındaki reklamları yayınlayabilirsiniz.

G2 Finansal Doğrulaması Nedir?

G2 finansal doğrulaması, üçüncü tarafın doğrulanması sürecinin ilk aşamasıdır. Google, G2’yu “uyumluluk ortağı” olarak nitelendiriyor. G2 doğrulama sürecinde, finansal hizmet sağlayabilmek için gerekli olan lisanlara sahip olup olmadığınızı belirleniyor.

G2 Finansal Doğrulama Kim Yapıyor?

G2 Finansal doğrulama işlemlerini (Mali doğrulama politikası) işlemlerinin doğrulanmasını Nano 360 Reklam Ajansı olarak müşterilerimize ücretsiz şekilde sağlıyoruz. Doğrulama yapmayan firmalar 1 ay içerisinde reklamları durduruluyor. (Google tarafından) doğrulama yapılana kadar maalesef reklamlar aktif olmuyor. Reklamlarda sizde böyle bir mali doğrulama politikasına yakalanıyorsanız çözümü Nano 360 Reklam Ajansında olacaktır. Bunlar için gerekli bazı evraklar vardır. Bunlardan bazıları Kimlik Ön yüzü, Vergi Levhası, Ticari Sicil Gazetesi belgelerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Peki Google Neden Mali Hizmetler Doğrulamasını Çıkarttı?

Google neden mali hizmetler doğrulaması G2 doğrulamasını aktif etti. Malumunuz bir çok kullanıcı sahte evrak düzenleyerek olmayan vergi levhasını var gibi gösterip ilgili barajı aşabiliyordu. Daha sonra kimlik ön yüzü alarak bir kısmi önlem aldılar, daha sonra ön lisans ile ilgili 3ncü adım doğrulamayı çıkarttılar. Şimdi de en zoru olan Mali hizmetler doğrulaması adımı son adım olarak doğrulama seçeneklerinde mevcut. Maalesef bu adımı her kullanıcının geçmesi çok mümkün gözükmüyor. Çok teferruatlı ve emek isteyen bir alan doğru bilgi vermek bu alanda önemli aksi taktirde başınıza yasal durumlarda gelebilir. G2 doğrulaması doğrudan ülkemizdeki vergi daireleri ile ilişkili olduğundan yanlış beyan vermek sıkıntı yapabilir. Bu yüzden bu işin ehli ajanslar ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Web sitemizin ziyaretçilerinin gizlilik ve kişisel verilerinin korunması haklarını gözeterek ziyaretçilerimize daha iyi bir kullanım deneyimi sağlayabilmek için kişisel verilerini işlemekte ve internet çerezleri kullanmaktayız. Web sitesini kullanarak çerez politikamız sayfamızdaki şart ve koşulları kabul etmiş sayılırsınız.